Jak zadbać o futro naturalne po zimie?
Nadejście cieplejszych dni sprawia, że chętnie zrzucamy z siebie zimowe okrycia i sięgamy po odzież w wiosennym wydaniu. Jeśli zimę przechodziłaś w swoim ulubionym futrze naturalnym, dowiedz się, co zrobić, aby podczas kolejnego sezonu wyciągnąć je z szafy w doskonałym stanie. Wystarczy, że po kilku miesiącach zimowej pogody poświęcisz mu minimum uwagi, a będzie czekało gotowe na nadejście kolejnej zimy. Sprawdź, jak zadbać o futro naturalne po zimie, aby cieszyć się jego doskonałą jakością przez kolejne lata.
Futro naturalne – dlaczego wymaga nieco uwagi?
Futro naturalne jest luksusowym i eleganckim materiałem, charakteryzującym się wyjątkową miękkością i doskonałymi właściwościami termicznymi. Dzięki temu idealne sprawdza się jako okrycie wierzchnie nawet w najzimniejsze dni. Jednak należy pamiętać, że futro naturalne tak samo jak kożuch naturalny, będzie potrzebowało, abyś zatroszczyła się o nie także na czas, w którym odkładasz je do szafy po zimie.
Jeśli służyło Ci podczas chłodnych dni, z pewnością było narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak śnieg, czy wilgoć i warto wiedzieć, jak zadbać o futro po zimie.
Pielęgnacja futra po zimie – co warto wiedzieć?
Jeśli chcesz zachować swoje futro naturalne przez długi czas w doskonałym stanie, warto, abyś wiedziała, jak wpłynąć na nienaganny i elegancki wygląd futrzanej odzieży wierzchniej. Po kilku miesiącach towarzyszenia Ci w różnych warunkach pogodowych futro może wymagać kilku zabiegów, dzięki którym sprawisz, że wyjmiesz je z szafy w nienagannym stanie, gotowe do założenia. Co zatem warto zrobić, zanim zapomnisz o swoim futrze na kilka kolejnych miesięcy?
Czyszczenie naturalnego futra
Wszystkie okrycia wierzchnie wymagają co pewien czas odświeżenia. Jednak o ile syntetyczną kurtkę możesz wyprać w pralce, w żadnym wypadku nie powinnaś próbować tego samego z naturalnym futrem, czy kożuchem. Pamiętaj, że produkty futrzane nie mogą być czyszczone na mokro. Woda może uszkodzić ich delikatną fakturę. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje futro naturalne zostanie odświeżone w profesjonalny sposób, warto zanieść je do zaufanej pralni chemicznej, która wie, jak czyścić futra naturalne w odpowiedni sposób.
W przypadku niewielkiego zabrudzenia do czyszczenia futra możesz użyć talku, skrobi ziemniaczanej lub pudru dla niemowląt. Warto nanieść niewielką jego ilość na plamę, a następnie lekko potrzeć i dokładnie wytrzepać lub wyczesać za pomocą miękkiej szczoteczki.
Konserwacja futra naturalnego
Aby utrzymać futra damskie w dobrym stanie, konieczne jest regularne konserwowanie go. Konserwacja futra polega na nałożeniu specjalnego płynu lub pasty na futro, który zabezpiecza je przed wilgocią i brudem. Konserwację futra powinno się przeprowadzać co kilka miesięcy, aby utrzymać jego wysoką jakość w nienagannym stanie i wzmocnić ochronę przed wilgocią. Dobrze jest udać się z tym do fachowca.
Jak przechowywać futro naturalne po zimie?
Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji futra po zimie jest właściwe jego przechowywanie. Futro należy przechowywać w suchym, ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu. Nie przechowuj swojego futra damskiego w plastikowym pokrowcu, ponieważ może to prowadzić do powstawania wilgoci i rozwijania się pleśni. Zamiast tego, produkty futrzane należy przechowywać w specjalnych torbach przeznaczonych do tego celu, które pozwalają na swobodne oddychanie materiału. Najlepiej, jeśli będą wykonane z przewiewnej bawełny.
Jak zadbać o futro naturalne po zimie, aby uniknąć nieestetycznych odkształceń? Futro naturalne powinno wisieć swobodnie na szerokim wieszaku. Unikaj wciśnięcia go w szafę, która jest już po brzegi wypełniona ubraniami. Tak ekskluzywny produkt będzie wymagał nieco więcej przestrzeni, w której powinna być zachowana naturalna cyrkulacja powietrza. Dobrym pomysłem będzie zawieszenie na wieszaku zapachu odstraszającego mole np. o zapachu lawendy.
Futro naturalne po zimie — czego nie powinnaś robić?
Wyroby ze skór futerkowych wymagają przestrzegania kilku zasad, które pomogą wydłużyć okres ich używania oraz pozwolą na zachowanie nienagannego wyglądu.
Czego nie należy robić z produktami futerkowymi?
Unikaj zamoknięcia futra naturalnego — a jeśli złapie Cię deszcz lub śnieg, po powrocie do domu powieś futro na szerokim wieszaku i susz je w przewiewnym miejscu z dala od źródła ciepła. Daj mu czas na wyschnięcie.
Nie oddawaj futra do czyszczenia, jeśli zabrudzona została tylko podszewka. Dużo lepiej jest ją po prostu wymienić na nową. Nie prasuj podszewki, ponieważ możesz doprowadzić do zniszczenia futra.
Nie zostawiaj swojego futra na słońcu — może ono spowodować odbarwienie się naturalnego materiału lub przyczynić się do jego wyblaknięcia.
Pielęgnacja futra naturalnego może wydać Ci się skomplikowana. Jednak wystarczy naprawdę niewiele kroków, aby cieszyć się ekskluzywnym produktem doskonałej jakości przez wiele lat.