Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego rozmiaru? Skontaktuj się z nami!

hello@moimari.pl

Obserwuj nas

Get inspired

Subscribe to our Newsletter for news on latest products and sales


  Szukaj

  MOIMARI

  Skóra naturalna a syntetyczna

  Skóra naturalna a syntetyczna – jak je odróżnić i co wybrać?

  Prawdziwa skóra naturalna pochodzi ze skór zwierzęcych. Jej syntetyczny odpowiednik, czyli tzw. eko skóra to po prostu sztuczny materiał, który ma ją imitować. Jak wszędzie istnieją przeciwnicy oraz zwolennicy obu rozwiązań. Zastanawiasz się, która będzie lepszym wyborem i jak je w ogóle rozróżnić? Sprawdź!

  Skóra naturalna – po czym ją poznasz?

  Wszystko to, co jest naturalne, z reguły nie jest idealne. Tak samo jest z prawdziwą skórą. Posiada ona nieregularny kształt i niejednolitą grubość. Na jej powierzchni często możesz zaobserwować pory i przeróżne wzory – tak jak wygląda to właśnie na prawdziwej skórze.

  Naturalna skóra jest przetwarzana lub wykonana z skór zwierzęcych – głównie bydlęcych, czy kozich lub owczych. Poznasz ją po tym, że jest niezwykle miękka w dotyku, elastyczna i delikatna, a z czasem tylko nabiera szlachetności. Skóry naturalne są trochę jak gąbka. Cały czas oddychają, więc łatwo także wsiąka w nie woda. Nie powoduje to jednak żadnych odkształceń, czy plam, po prostu po pewnym czasie skóra wysycha, zachowując swój nienaganny wygląd.

  Tekstura prawdziwej skóry jest nie do podrobienia. Dzięki temu nie ma dwóch identycznych produktów, a każdy wyrób pozostaje wyjątkowy. Artykuły ze skóry naturalnej posiadają także delikatny, wyczuwalny zapach, który świadczy o ich oryginalności.

  Co to jest skóra ekologiczna?

  Skóra syntetyczna to materiałowy odpowiednik prawdziwej skóry wytwarzany przez człowieka, który nazywany jest także materiałem skóropodobnym lub skajem. Jednolita grubość i gładka powierzchnia oraz pory jak od linijki świadczą o tym, że nie masz do czynienia z naturalnym materiałem.

  Produkty ze skóry eko składają się z jednakowych fragmentów o regularnym układzie. Jest ona wykonana z tworzyw sztucznych takich jak PU (poliuretan), czy PVC (polichlorek winylu). Podczas produkcji skóry syntetycznej nie używa się materiałów pochodzenia zwierzęcego, a za jej powstanie odpowiada reakcja chemiczna.

  Jak odróżnić skórę naturalną od syntetycznej?

  Niewprawione oko w pierwszej chwili może mieć trudności, aby rozpoznać, która skóra jest naturalna, a która jest sztucznym wytworem. Specjaliści, którzy mają do czynienia na co dzień ze skórą naturalną, przeważnie poznają ją od razu po dotyku. Nie jest to jednak najprostszy sposób, ponieważ producenci wyrobów z eko skóry dokładają dziś wszelkich starań, aby były one łudząco podobne do tych naturalnych.

  Jednak przyglądając się bliżej, możemy dostrzec, że powierzchnia naturalnej skóry będzie miała delikatną różnicę w barwie. Będzie ona gładka i miękka, ale z wyraźnie zaznaczoną porowatą strukturą. Natomiast sztuczna wersja może wydawać bardziej twarda i nieco przypominać plastik.

  Warto zawsze także spojrzeć na metkę. Produkty z naturalnej skóry na pewno będą miały na niej zamieszczoną tę informację. Pamiętaj, że oznaczenie ma metce to cenne źródło wiedzy o ubraniu.  Znajdziesz na niej informacje na temat użytego do produkcji materiału oraz sposobu pielęgnacji.

  Jeśli nadal odczuwasz wątpliwości, czy masz do czynienia z naturalną skórą, po prostu ją powąchaj. Imitacja skóry nie będzie miała naturalnego zapachu, który wyczujesz w skórzanym produkcie.

  Skóra ekologiczna a naturalna – co wybrać?

  Największą zaletą syntetycznej skóry jest jej niska cena i to ona najbardziej odróżnia oba te produkty. Jest ona dużo tańsza od tej naturalnej i ten czynnik jest decydujący dla wielu osób, skłaniając je do zakupu produktów z eko skóry. Kurtka z prawdziwej skóry będzie średnio dwa lub nawet trzy razy droższa niż jej sztuczny zamiennik, zwłaszcza jeżeli będzie wykonana ręcznie. Czasochłonny proces jej powstawania oraz koszty hodowli bydła znacząco wpływają na cenę wyrobów ze skóry.

  Jeśli nadal stawiasz sobie pytanie skóra naturalna czy ekologiczna, dopasuj wybór do swojego stylu. Kurtka z eko skóry może być w dniu zakupu tak samo atrakcyjna, jak ta ze skóry naturalnej. Jednak w miarę upływu czasu, kiedy jedna będzie się pięknie starzała i zyska na miękkości, druga może zacząć pękać i nieestetycznie się przecierać. Dlatego, jeśli lubisz często wprowadzać rewolucję w swojej garderobie, może Ci to nie przeszkadzać, ale kiedy cenisz sobie doskonałą jakość i trwałość produktów, w które inwestujesz i chcesz, aby posłużyły Ci przez lata – zakup produktów z naturalnej skóry może okazać lepszym wyborem.

  Jeśli lubisz ponadczasowy styl i wybierasz ubrania, które w przyszłym sezonie będą tak samo modne, naturalne kurtki skórzane i inne rzeczy doskonałej jakości na pewno przypadną Ci do gustu. Kiedy jednak Twój sposób ubierania się jest bardziej odważny i lubisz wyróżniać się z tłumu – kurtka z eko skóry może być tym, czego szukasz. Niezliczone tekstury i kolory sprawiają, że zamiast tradycyjnej skórzanej ramoneski możesz wybierać spośród kurtek ze skóry syntetycznej w wielu kolorach i wzorach.

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który wybór jest lepszy. W modzie najpiękniejsze jest to, że jest różnorodna. Jeśli szukasz klasycznych i ponadczasowych kożuchów, futer, czy skórzanych kurtek doskonałej jakości, które zostaną z Tobą na lata, zapraszamy do naszego sklepu.

  Strona główna
  Moje konto
  Koszyk
  Szukaj